زن شهيد رختشوئي ميكند و طفلش گدائي!

imagesآيا آرمان شهدا، اين بوده است؟؟

همه ساله با راه اندازي برنامه هاي مجلل و نصب عكس هايي از قهرمان ملي و يك تعداد از سران ديگر جهادي بر در و ديوار شهر، از هفته شهيد در افغانستان تجليل ميشود. اما آيا واقعن آرمان قهرمان ملي و ديگر شهدا اين بوده است كه روزي زن شهيد براي سيركردن شكم فرزندانش رختشوئي خانه مردم را بكند و فرزندان شهيد در كنار سرك ها ، داخل پارك ها و نقاط ديگر شهر كفش هاي رهگذران را رنگ كنند.

شمار زيادي از شهروندان هرات بخصوص بازماندگان شهدا با گلايه و انتقاد شديد از دولت و مسئولين برگزاري مراسم تجليل از هفته شهيد كه همه ساله به مناسبت شهادت احمدشاه مسعود و برهان الدين رباني در  ماه سپتمبر منعقد ميگردد، ميگويند كه بجاي مصرف كردن اين همه پول بخاطر چاپ پوستر و برگزاري محافل باشكوه و دعوت از يك تعداد افراد خاص، توجهي به زندگي مشقت بار زن و فرزند شهدا بكنيد.

شيرآقا 65 ساله يكتن از باشندگان ولايت هرات كه دو فرزند خود را در زمان جنگ با طالبان از دست داده است ميگويد» سيد آقا و ميرآقا دو تن از فرزندانم كه هر يك بين 20 تا 22 سال سن داشتند از طرفداران شهيد احمدشاه مسعود بودند كه جان هاي خود را در جنگ با طالبان در جبهات جمعيت اسلامي به رهبري امير صاحب اسماعيل خان از دست دادند. او ميگويد كه وضعيت زندگي اش خيلي خراب بوده و حتا توان سيركردن شكم خانواده اش را ندارد و از همين خاطر زن و دو عروسش هر سه در خانه هاي مردم كار ميكنند تا لقمه نان حلالي بدست بياورند و شكم فرزندان خود را سير كنند.

اين مرد مسن ميگويد كه دولت حتا معاش دو فرزند شهيدش را در وقت و زمان معين ان پرداخت نميكند و در بعضي موارد حتا بخاطر بدست آوردن معاش فرزندانش بايد مبلغي رشوت نيز بپردازد.

او از مسئولين ميخواهد كه بجاي مصارف بيجا و تجليل هاي نمايشي از روز يا هفته شهيد،‌ به خانواده شهدا كمك كنند و نگذارند كه زن و فرزند افرادي كه در راه قهرمان ملي جان هاي خود را از دست داده اند، از سوي افراد فرصت طلب به فساد كشيده شوند. او ميگويد كه طبق اطلاعاتش كساني هستند كه حتا به ناموس سربازاني كه جان خود را در راه وطن از دست داده اند چشم دوخته اند.

عبدالباقي يك شهروند ديگر هراتي ميگويد كه شمار زيادي از اطفال كه در داخل بازار به رنگمالي كفش ها مصروف اند از خانواده قربانيان جنگ اند. او ميگويد كه مافياي مواد مخدر از اين اطفال استفاده سوء نموده و از انها در خرده فروشي مواد مخدر استفاده ميكنند. وي ميگويد در برخي از موارد ديده شده كه يك تعداد از اين اطفال به فساد اخلاقي و تن دادن به خواسته هاي برخي افراد فرصت طلب كشيده شده اند.

از جانب ديگر شماري از مردم ميگويند كه در ميان مقامات حكومتي كساني هستند كه به اقوام خود كارت هاي شهدا و معلولين را توزيع كرده اند تا از امتيازاتي كه براي خانواده هاي شهدا و معلولين در نظر گرفته ميشود مستفيد شوند.

اسماعيل يك شهروند هرات ميگويد كه او افرادي را ميشناسد كه زنده و صحتمند اند ولي بنام شهيد يا معلول ثبت شده اند و معاش ميگيرند.

با اينحال انتقاد شديد ديگري كه از سوي مردم مطرح ميشود بي توجهي دولتمردان به وضعيت بد اقتصادي و زندگي مشقت بار خانواده هاي شهدا و معلولين است. خانواده هاي شهدا ميگويند كه فرزندان و نان اور هاي خانواده خود را در راه حفظ آرمانهاي قهرمان ملي و ديگر سران جهادي از دست داده اند اما بر عكس با قيمت خون فرزندان ما تجارت هاي مليارد دالري اين عاليجنابان روز به روز افزايش ميابد.

صوفي نصير كه هردوپايش را در انفجار ماين در جبهات افضلي در زمان جهاد از دست داده و هم اكنون در داخل بازار كارت موبايل ميفروشد، ميگويد كه ارمان شهدا اين بود كه روزي افغانستان آزاد شود و مردم ما در صلح وآرامش در كنار خانواده هاي خود زندگي كنند و حق هيچ كس پايمال نشود ولي انگار حالا برعكس شده و فقط يك تعداد افراد مشخص با خون فرزندان ما بازي كردند و بجاي تلاش براي تحقق آرمان شهدا، فقط به فكر پر كردن جيب خود و فراهم كردن سهولت ها براي زن و فرزندان خود هستند.

او ميگويد كه زن و فرزند شهيد در فقر و بيچارگي به سر ميبرد ولي زن و فرزند اين بزرگواران در قصر ها زندگي ميكنند ويا هم در خارج از كشور مصروف عيش و نوش خود اند.

صوفي نصير ميگويد كه هيچكس به فرزند شهيد و معلول توجه نميكند و از همين رو اكثر بازماندگان شهدا و اعضاي خانواده هاي معلولين مجبورند كار هاي شاقه بكنند و با مشكلات زندگي مبارزه كنند.

از جانب ديگر مسئولان در اداره محلي هرات ميگويند كه از طريق رياست كار و امور اجتماعي ، شهدا و معلولين برنامه هاي مختلفي را براي خانواده هاي شهدا و معلولين عملي ساخته اند كه از جمله ميتوان به تطبيق دوره هاي اموزش حرفه و فن ، خياطي، گلدوزي ، نلدواني ، نجاري ، آرايش گري و ديگر حرفه ها اشاره كرد كه در ان فرزندان و اعضاي خانواده هاي اين افراد آموزش ديده و زمينه كار برايشان فراهم ميشود.

همچنان مقامات ميگويند كه زمينه تحصيل براي يك تعداد از افراد معلول نيز در دانشگاه هاي خصوصي به صورت رايگان نيز فراهم شده است.

با اين همه مردم اين فعاليت هارا ناچيز و نمايشي ميدانند و مدعي اند كه اين حق بازماندگان شهدا وخانواده هاي معلولين نيست كه به دست فراموشي سپرده شوند و فقط با برگزاري يك روز خاص براي ساعاتي از شهدا يادبود به عمل بيايد ولي به آرمان شهدا هيچ توجهي نشود.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s