ماناور های طالبان درولسوالی چشت ، خطری برای شهر هرات

downloadمنابع محلی میگویند که از چند روز به اینسو فرماندهان محلی طلبان همراه با بیش از سه صد فرد مسلح شان در نقاطی از ولسوالی چشت شریف هرات در حال دید و بازدید از یکدیگر میباشند. مردم میگویند که ملا مصطفی قومندان مشهور مسلح که گاهی با دولت و گاهی با طالبان بود، یک بار دیگر با ملا عبدالرحمن فرمانده جنگی طالبان همدست شده و پرچم طالبان را در ساحاتی از ولسوالی چشت شریف بالا کرده است. منابع محلی میگویند که بیش از سه صد تن از افراد طالبان طی دو شبانه روز اخیر در ساحاتی از ولسوالی های چشت و اوبه هرات در گشت و گذار بوده اند. سمنوال عبدالروف احمدی سخنگوی فرماندهی پولیس هرات نیز تائید میکند که مخالفین دولت در شماری از ولسوالی های هرات کماکان حضور پیدا کرده اند اما میگوید که تدابیر امنیتی بخاطر جلوگیری از اعمال تخریبی این گروه ها گرفته شده است. شماری از اعضای شورای ولایتی هرات نیز تجمع و ماناور های طالبان را در ساحاتی از ولسوالی چشت شریف و اوبه اینولایت تائید میکنند و این موضوع را برای هرات نگران کننده میخوانند. با این حال مردم هرات پس از حمله گروه طالبان بر شهر فراه به شدت از اوضاع امنیتی کشور نگران انند و میگویند که ضعف و بی پروائی رهبران حکومت وحدت ملی در امر مباره با حراس افگنان باعث شده است که طالبان بار دیگر تقویت شوند و بتوانند شهر های بزرگ را در کنترول خود در آورند. حمله طالبان بر شهر فراه روی زندگی مردم در ولایت هرات نیز تاثیر منفی گذاشته است. مردم میگویند که در روزهای نخست هر لحظه گمان میکردند که شاید طالبان بر شهر یا ولسوالی های هرات نیز حمله کنند. با این حال هرچند وضعیت امنیتی شهر و ولسوالی های هرات در حال حاضر آرام است اما اکثرن بر این عقیده اند که این آرامش قبل از طوفان است و اگر حکومت به همین شکل از خود بی پروائی نشان دهد، هرات نیز به سرنوشت دیگر ولایات دچار خواهد شد. با این حال برخی منابع محلی در ولایت غور میگویند که یک فرمانده جنگی طالبان بنام ملا احمد شاه همراه با هشتاد تن از افراد تحت امرش از ولسوالی شهرک آنولایت به منطقه دره تخت که مرز میان هرات و غور است با ملا مصطفی هم پیمان شده و در نظر دارند که در این ساحه پایگاه ایجاد کنند و راه های مواصلاتی هرات – غور را مسدود نمایند.

این را نیز نباید فراموش کرد که بند دوستی افغان – هند ( سلما) که بزرگترین سرمایه ملی و دست اورد حکومت در ولسوالی چشت شریف هرات موقعیت دارد. دشمنان مردم که از جانب بیگانگان و بیرون از افغانستان حمایت میشوند، هر لحظه ممکن است که زهر خود را بریزند و به نوکران خود دستور بدهند تا آسیبی به این بند برسانند. از همین رو میطلبد که مردم خود با نیروهای امنیتی خود همکار شده و اجازه ندهند کسی به سرنوشت ملت بازی کند.

با این حال اسماعیل خان رهبر جهادی در هرات نیز  در این اواخر چندین بار در جمع مردم و مجاهدین از بدتر شدن اوضاع امنیتی کشور هشدار داده است. هرچند اسماعیل خان میگوید که مجاهدین اماده مبارزه با طالبان بخاطر دفاع از هرات می باشند، اما مردم هیچ باوری بر سران حکومت نداشته و میگویند که اگر رهبران حکومت نخواهند مبارزه جدی را با هراس افگنان روی دست بگیرند، اسماعیل خان نیز کاری کرده نمیتواند.

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s