افزایش شکایات مردم هرات از مدیریت پاسپورت

passportاخیرن شکایات مردم از کاغذ پرانی و موجودیت فساد در اداره پاسپورت هرات افزایش یافته است. هرچند مسئولین مدیریت پاسپورت موجودیت فساد در این اداره را کاملن رد نمیکنند ولی به صورت عموم میگویند که تمام فعالیت های این اداره بر اساس قانون انجام میگیرد.

با این حال، یک تعداد از متقاضیان پاسپورت که ماه ها به دنبال گرفتن پاسپورت شان پشت دروازه قومندانی امنیه هرات سرگردان اند، از برخورد تبعیضانه  و خشن مسئولین و سربازان این اداره ابراز نارضایتی دارند.

اکثر این افراد میگویند : ماه ها طول میکشد تا پاسپورت شان از کابل به هرات بیاید، و دلیل اصلی ان هم این است که کارمندان مدیریت پاسپورت عرایض مردم عادی را به نوبت طی مراحل نکرده و بیشتر مصروف انجام کارهای افراد بانفوذ و کمیشن کار ها اند.

سید رضا حسینی یکتن از متقاضیان پاسپورت میگوید» دو ماه میشود منتظر رسیدن پاسپورت خود از کابل هستم اما تا هنوز موفق به دریافت ان نشده ام».

محمد باشنده باغنظرگاه نیز میگوید» سه ماه قبل مراحل بایمتریک را طی کردم و برایم گفته شد که یکماه بعد پاسپورت های تان میرسد ولی فعلن از ان روز سه ماه میگذرد و من هر روز به محل خوانش نام متقاضیان میروم ، خود را از کار و غریب انداختم ولی نام من خوانده نمیشود.

از جانب دیگر برخی از این افراد شاکی میگویند که مسئولین مدیریت پاسپورت با مردم برخورد خوب نداشته و بیشتر از خشونت و پرخاشگری کار میگیرند. انها مدعی اند که شلوغی که در صف پاسپورت دیده میشود، قصدن از جانب سربازان و کارمندان مدیریت پاسپورت ایجاد میشود و هدف آن هم مجبور ساختن مردم به پیداکردن کمیشن کار و دادن پول برای دریافت زودتر یک جلد پاسپورت که حق قانونی هرتبعه است میباشد.

با این همه، مسئولین در مدیریت پاسپورت هرات، هرچند موجودیت فساد را در این اداره کاملن رد نمیکنند، اما میگویند که در تلاش اند تا تمام اجرات شان بر اساس قانون و نوبت باشد. انان میگویند که انطور که این شاکی ها میگویند نیست و درخواست های مردم بعد از طی مراحل به کایل فرستاده میشود و در کابل نیز به دلیل ازدحام پروسه چاپ و ارسال مجدد پاسپورت ها به ولایات طول میکشد.

یک منبع در اداره پاسپورت که نخواست در گزارش نامش گرفته شود میگوید: بیشتر مصروفیت کارکنان مدیریت پاسپورت ناشی از مداخلات افراد بانفوذ مانند نمایندگان مردم ،مقامات بلند پایه حکومتی و برخی سیاسیون اینولایت است. وی میگوید که هریک از این افراد به تماس به این اداره تقاضای پاسپورت برای اقوام و افراد خود میباشند واز همین خاطر گاهی مشکلاتی در نوبت مردم عادی ایجاد میشود.

هرچند این منبع از فرد یا مقام خاصی نام نبرد، ولی تا کنون بارها برخی از نمایندگان مردم در شوراهای ولایتی و پارلمان از سوی مردم متهم به کمیشن کاری در اخذ پاسپورت و حتا ویزای کشورهای همسایه شده اند.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s