سفیر ارشد ناتو در هرات

30 می 2017 هرات ، افغانستان:

20170529_140002کورنیلوس زیمرمن سفیر ارشد ملکی ناتو برای افغانستان در سفرش به ولایت هرات روز یکشنبه 29 می 2017 ضمن اشتراک در یک میز گرد، همچنان گزارش مختصری از نشست اخیر سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل و تعهدات آنان برای افغانستان ارائه نمود.

در این میز گرد که از سوی آمریت مطبوعات و روابط عامه قوماندانی امنیه هرات در دانشگاه اینولایت دایر شده بود، سفیر ارشد ملکی ناتو به سوالات خبرنگاران پاسخ داده و چشم دید خود را از وضعیت امنیتی و انکشافی افغانستان بیان نمود.

20170529_141027

آقای زیمرمن افزود که سازمان ناتو همانند قبل بر همکاری های دوامدار با افغانستان متعهد بوده و در تازه ترین تصامیم وعده اعزام نیروی بیشتر به افغانستان جهت تقویت ظرفیت های قوای مسلح افغان در امر مبارزه با دهشت افگنان ، تقویت حکومت داری خوب و مبارزه با فساد، پشتیبانی از روند صلح و ادغام مجدد و همچنان مساله مداخلات کشور های همسایه در امور داخلی افغانستان ، همکاری و حمایت های بیشتر انجام خواهد داد.

20170529_140002

مهمترین موارد ارائه شده از سوی سفیر ناتو در این نشست قرار ذیل است:

  • ناتو از پروسه صلح در افغانستان حمایت میکند، هرآن فرد و یا گروه مخالف دولت که بخواهد قانون اساسی افغانستان و حقوق بشر را بپذیرد و از طرف دولتمردان افغانستان مورد تائید گیرد، میتواند به پروسه صلح بپیوندد.
  • صلح و ثبات افغانستان در دو بعد  داخلی و خارجی قابل توجه ناتو قرار دارد.
  1. بعد داخلی که مربوط به سران حکومت وحدت ملی و گفتگوهای آنان با مخالفین دولت میگردد. و در این بعد دولتمردان افغان در سال روان دست آورد های خوبی داشته اند که یکجا شدن گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را میتوان یکی از این دست آورد ها عنوان کرد.
  2. اما در بعد خارجی، ناتو تلاش خواهد کرد تا با کشور های همسایه افغانستان با تاکید بیشتر صحبت کند تا از مداخله در امور داخلی افغانستان دست کشیده و لانه های تروریزم را در آنسوی مرزهای افغانستان نابود سازند. از همین رو ناتو در کنار سایر سازمان های جهانی در ماه جون سال روان نشستی را با پاکستان خواهد داشت که در این نشست با تاکید روی نابود سازی لانه ها و حامیان تروریزم صحبت خواهد شد.
  • به زودی بر آمار نیروهای خارجی در افغانستان افزوده خواهد شد. البته هرچند وی آمار مشخصی ارائه نکرد اما افزود که نقش نیروهای خارجی در افغانستان نظامی نبوده و فقط در راستای ارتقای ظرفیت و تعلیم و تربیه قوای امنیتی و دفاعی افغانستان همکاری و حمایت صورت خواهد گرفت.
  • ناتو هم اکنون سالانه مبلغ 500 ملیون دالر در راستای تجهیز و تمویل قوای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک میکند.
  • ناتو از تلاشهای حکومت وحدت ملی در امر مبارزه با فساد اداری و تقویت حکومت داری خوب حمایت مینماید. اینکه حکومت افغانستان دوسیه چندین مورد فساد را مورد بررسی قرار داده و تعدادی از عاملین فساد را مورد تحقیق قرار داده است قناعت بخش میباشد.

سفیر ارشد ناتو در این سفر برعلاوه بر مقامات محلی، نشستی با برخی از محصلین در مقر دانشگاه هرات اما تحت تدابیر شدید امنیتی نیز انجام داد که در این نشست دیدگاه های دانشجویان برای بهبود وضعیت افغانستان ، امیدواری آنان به آینده و دیدگاه های جوانان و محصلین نسبت به اوضاع سیاسی کشور مطرح گردید.

20170529_155340

شماری از محصلین نسبت به بهبود اوضاع کشور در آینده اظهار امیدواری کرده ، اما خواهان توجه جدی سازمان ناتو در امر مبارزه جدی و واقعی با هراس افگنان و حامیان آنان در آنسوی مرز های افغانستان شدند.

سفیر ارشد ملکی ناتو وعده داد تا دیدگاه ها و نظریات محصلین دانشگاه هرات را با سران این سازمان و همچنان رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان شریک خواهد ساخت.

در حاشیه این نشست، سفیر ناتو با عبدالاحد ولی زاده آمر مطبوعات و روابط عامه قوماندانی امنیه هرات که مسئولیت هماهنگی و تدویر این نشست را به عهده داشت صحبت نموده و از توانمند شدن نیروهای امنیتی و دفاعی در حوزه غرب افغانستان اظهار رضایت نمود.

20170529_143048

سفیر ناتو گفت که هرچند ما مصمم به افزایش نیروهای خود در افغانستان هستیم اما، به باور کامل میتوان گفت که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان حالا توان دفاع از سرزمین خود در مقابل بیگانگان، تامین امنیت و حراست از مردم خود را دارا بوده و نقش ما در اینجا فقط به عنوان حامیان آنان میباشد.

سخنگوی پولیس هرات در گفتگو با سفیر ناتو، همکاری های قوماندانی تیم حمایت قاطع بخصوص تیم کارابینری را در راستای تقویت و حمایت نیروهای پولیس ملی ارزنده توصیف کرد.

آقای زیمرمن در سالهای 2013 – 2015 به حیث جنرال کنسول کشور آلمان در ولایت بلخ ایفای وظیفه نموده و در ماه مارچ سال 2017 به حیث سفیر ارشد ملکی ناتو برای افغانستان مقرر شده است.

نیوز ویم – هرات2017 May 30

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s